SAĞLIKLI SÜNNET HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR

image100

Sıkça Sorulan Sorular?

     -Sünnet nedir? Neden yapılır?

Prepusiyum denilen sünnet derisinin kesilip çıkarılması işlemidir.Müslüman ve Yahudi toplumlarında dini inanış nedenli, gelişmiş toplumlarda ise sağlık amacıyla sünnet işlemi gerçekleştirilmektedir.Sünnet, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının önemli oranda azalmasını sağlamaktadır.

    - Sünnet ne zaman yapılabilir?

Sünnet; doğumdan itibaren tüm yaşlarda yapılabilmekle beraber, küçük yaşlarda sünnet sonrası iyileşme daha hızlı olduğundan ve çocuğun yaşı büyüdükçe, bilinç gelişimi ve farkındalığın artması sonucu korku ve psikolojik stres artacağından ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar iyi olduğu sağlık otoritelerince kabul edilmektedir.

    -Sünnet için ideal yaş aralığı nedir?

Yenidoğan ve bebeklik dönemi yara yerinin belirgin oranla hızlı iyileşmesi nedeniyle sünnet için ideal yaş aralığı olarak belirtilmektedir. 2 ile 5 yaş arası cinsel kimlik olgunlaşma dönemi olduğu için bazı otoritelerce bu yaş aralığında sünnet yapılması önerilmese de tıbbi endikasyon durumlarında bu dönemdeki çocuklara da sünnet uygulanması tamamen güvenlidir.

    -Acil sünnet gerektiren durumlar nelerdir?

Sünnet derisinin dar olması (fimozis) sünnet derisinin geride sıkışıp öne gelmemesi (parafimozis) tekrarlayan  idrar yolu enfeksiyonu ve balanit denilen  penis başı iltihaplanması gibi durumlarda en kısa sürede tedavi amaçlı sünnet planlaması yapılnalıdır.

Sünnet için Genel Anestezi mi, yoksa Lokal Anestezi mi ?

Her iki anestezi yöntemi de sünnet sırasında uygulanabilmektedir.Genel anestezi ameliyathanede cihazlarla takip gerektiren ve ekstra risk içeren bir yöntemdir. Bu nedenle Lokal Anestezi sünnet  gibi kısa süren işlemlerde , daha az risk içermesi ve operasyon öncesi ve sonrası klinik takip gerektirmemesi nedeniyle çoğu hekim ve aileler tarafından güvenle tercih edilmektedir.

MİSYONUMUZ

Elazığ Sünnet Kliniği olarak 

yaptığımız tüm sünnetler;

  • Doktor tarafından,
  • Lokal Anestezi altında,
  • Hijyenik ve Steril şartlarda,
  • Klamp Yöntemiyle  veya talep edilmesi durumunda Klasik Dikişli Yöntemle,
  • ESTETİK SÜNNET şeklinde uygulanmaktadır