SAĞLIKLI SÜNNET HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR

Klamp Yöntemiyle Sünnet

         Klamp yöntemi son yıllarda dünyanın bir çok ülkesinde başarı ile kullanılmakta olan hakkında 15 den fazla bilimsel çalışma yapılmış, dünya çapındaki bir çok hastanede tez konusu olmuş , günümüz itibariyle en gelişmiş estetik sünnet aletidir.


         Klamp yöntemi, basit tabiriyle kesilecek olan sünnet derisinin ilk önce plastik bir kıskaçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniğidir. Sünnette kullanılan plastik kıskaç, göbek kordonuna uygulanan klipsin, pipiye uyarlanmış yuvarlak şekli olarak tanımlanabilir. Plastik kıskaç sünnet derisini sıkıca tuttuğu için sünnet derisi kesilirken herhangi bir kanama riski bulunmaz. Uygulanan bu yöntem cerrahi prensiplere tamamen uygun olup buradaki hedef, kesilen yara dudaklarının bir arada tutularak epitelizasyonun yani yara iyileşmesinin kolay ve hızlı olmasını sağlamaktır. Günümüzde, bu hedefe ulaşmak için; dikiş veya  doku yapıştırıcısı gibi birçok materyal kullanılmakla birlikte çevre dokuya zarar vermeden yara uçlarının bir araya getirilmesi işini sağlayan en ideal yöntemin daha uygunu keşfedilene kadar klamp yöntemi olduğu kabul görmektedir.


         Klamp yöntemi ile yara dudaklarının birleştirilmesi işlemi; dikiş gibi dokuyu travmatize eden herhangi bir materyal kullanılmadan yapıldığı için hem yara iyileşmesi daha hızlı ve kolay olmakta hem de estetik açıdan güzel  bir görüntüye sahip olunmaktadır. Bu yönteminin bir diğer avantajı ise imalatı sırasında huni şeklindeki aparatına antibiyotik pomadlar emdirilerek üretilmesi nedeniyle dokuda ekstra tahriş veya enfeksiyona yol açmamasıdır.


          Klampler  her yaşa ve boyuta uygun olacak şekilde, 10 farklı boy ve ebatta, tekli paketlerde steril halde kullanıma sunulmaktadır. Her sünnet için ayrı bir klamp kullanılması, yani ürünün kullan-at şeklinde olması kanla bulaşan Hepatit-B, Hepatit-C ve AİDS gibi hastalıkların bulaş riskini de sıfıra indirmektedir. Ayrıca klample sünnet esnasında ekstradan cerrahi alet kullanımına gerek kalmaması da bulaşıcı hastalıklarla temas yönünden avantaj sağlamaktadır.

image314